| Display Type | LCD |
| Diagonal Length | 27″ |
| Viewable Display Diagonal Length | 27″ |
| Pitch Type | Dot Pitch |
| Pitch Width | 0.1167 mm |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Color Support | 1.0B |
| Maximum Resolution | 5120×2880 |
| Maximum Video Refresh Rate @ Max. Resolution | 60 Hz |
| Image Brightness | 600 cd/m² |
| Display Surface | Nano-texture glass |
| Ergonomic Features | Tilt, Height Adjustable |
| Display Features | Retina Display, Wide Color Gamut (P3), True Tone technology, 5K |
| Reference Modes | NTSC Video (BT.601 SMPTE-C), Digital Cinema (P3-DCI), Design and Print (P3-D50), Internet and Web (sRGB), HDTV Video (BT.709-BT.1886), PAL and SECAM Video (BT.601 EBU), Digital Cinema (P3-D65), Photography (P3-D65), Apple Display (P3-600 nits) |
| Sound Features | Wide stereo sound High-fidelity six-speaker system with force-cancelling woofers Support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming Support for “Hey Siri” |
| Speaker Form Factor | Integrated |
| Thunderbolt 5 | 2 (USB Type C) |
| USB 3.2 Gen 2 | 2 (USB 3.2 (type C)) |
| Maximum Input Frequency | 60 Hz |
| Maximum Input Voltage | 240 V |
| Minimum Input Frequency | 50 Hz |
| Minimum Input Voltage | 100 V |
| Built-in Devices | 12MP Center Stage camera with Desk View |
| Cable Included | Thunderbolt 5 Pro cable (1 m) |
| Included Accessories | Tilt- and Height-Adjustable Stand, Studio Display |
| Mounting Capability | Desktop/Wallmount |
| Flat Display Mounting Interface | VESA Mount Adapter (sold separately) |
| Monitor Compliant Standards | Energy Star |
| External Color | Silver |
| Parent Products | MacBook Air 13, MacBook Pro 13, MacBook Air 15, iPad Air (5th generation), iPad Pro 11-inch (1st generation), iPad Pro 11-inch (2nd generation), iPad Pro 11-inch (3rd generation), iPad Pro 12.9-inch (3rd generation), iPad Pro 12.9-inch (4th generation), iPad Pro 12.9-inch (5th generation), iPad Pro 12.9-inch (6th generation), MacBook Pro 16, Mac Mini, iMac 24, MacBook Pro 14, Mac Studio, iPad Pro 11-inch (4th generation), Mac Pro (2023), iPad Air 13 (M2), iPad Air 11 (M2), iPad Pro 13 (M4), iPad Pro 11 (M4), iPad Air 11 (M3), iPad Air 13 (M3), iPad Pro 11 (M5), iPad Pro 13 (M5), Mac Mini (2024), iPad Air 11 (M4), iPad Air 13 (M4) |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 35 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 10 °C |
| Maximum Operating Humidity | 90 % |
| Minimum Operating Humidity | 5 % |
| Max. Altitude Operating | 5000 m |
| Depth (mm) | 207 mm |
| Height (mm) | 583 mm |
| Width (mm) | 623 mm |
| Nominal Weight | 7.6 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 12 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Length (mm) | 720 mm |
| Pack Width (mm) | 610 mm |
| Pack Height (mm) | 251 mm |
| Pack Weight Brutto (kg) | 14.93 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 14.93 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 14.93 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Retail |
| EAN Code | 195950529982 |





