with Center Stage. Six-speaker sound system with Spatial Audio.
And studio-quality mics. The perfect Mac partner
– it’s so much more than a display.
can do.
moment you turn it on. True Tone ensures
a more natural viewing experience. An
antireflective coating ensures better visual
comfort and readability. And optional
nano-texture glass further minimizes glare.
camera and audio.
Now we’re talking.
Center Stage keeps you centered in the
frame as you move around. The studio-
quality three-mic array lets them hear you
and only you. And six speakers with
Spatial Audio deliver cinematic sound.
Works with your go-to video
conferencing apps
Center Stage keeps you centered in the
frame as you move around. The studio-
quality three-mic array lets them hear you
and only you. And six speakers with
Spatial Audio deliver cinematic sound.
Works with your go-to video
conferencing apps
your studio.
and charge devices. The Thunderbolt port
connects Studio Display to your Mac with
a single cable. The same port can charge
compatible Mac notebooks – and fast-
charge a 14-inch MacBook Pro.
Connect
and charge devices
Connect and charge any compatible Mac
Pairs with your Mac◊
the astonishingly powerful Mac Studio.
And it pairs perfectly with Mac notebooks
and desktops from MacBook Pro and
MacBook Air to Mac mini.
Pairs with your Mac◊
comfortable and now in a silver-and-
black option to complete your studio.◊
or a mount adapter so you can find the right angle.
• Tilt-adjustable stand
• Tilt- and height-adjustable stand option
• VESA mount adapter option


Display: Screen size is measured diagonally.
Compatibility: Studio Display is compatible with the following Mac models running macOS Monterey 12.3 or later:
Mac Studio (2022)
16-inch MacBook Pro (2019 or later)
14-inch MacBook Pro (2021)
13-inch MacBook Pro (2016 or later)
15-inch MacBook Pro (2016 or later)
MacBook Air (2018 or later)
Mac mini (2018 or later) Mac Pro (2019 or later)
24-inch iMac (2021)
27-inch iMac (2017 or later)
21.5-inch iMac (2017 or later)
iMac Pro (2017)
Studio Display is compatible with the following iPad models running iPadOS 15.4 or later:
iPad Pro 12.9-inch (3rd generation or later)
iPad Pro 11-inch
iPad Air (5th generation)
Accessories: Sold separately.
| Display Type | LCD |
| Diagonal Length | 27″ |
| Viewable Display Diagonal Length | 27″ |
| Pitch Type | Dot Pitch |
| Pitch Width | 0.1167 mm |
| Pixel Density | 218 ppi |
| Color Support | 1.0B |
| Maximum Resolution | 5120×2880 |
| Image Brightness | 600 cd/m² |
| Display Surface | Standard glass |
| Display Features | Retina Display, Wide Color Gamut (P3), True Tone technology, 5K |
| Reference Modes | NTSC Video (BT.601 SMPTE-C), Digital Cinema (P3-DCI), Design and Print (P3-D50), Internet and Web (sRGB), HDTV Video (BT.709-BT.1886), PAL and SECAM Video (BT.601 EBU), Digital Cinema (P3-D65), Photography (P3-D65), Apple Display (P3-600 nits) |
| Sound Features | Wide stereo sound High-fidelity six-speaker system with force-cancelling woofers Support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos Studio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming Support for “Hey Siri” |
| Speaker Form Factor | Integrated |
| Thunderbolt 3 | 1 (USB Type C) |
| USB | 3 (USB Type C) |
| Power Device Type | PoE Adapter |
| Power Device Location | Internal |
| Maximum Input Frequency | 60 Hz |
| Maximum Input Voltage | 240 V |
| Minimum Input Frequency | 50 Hz |
| Minimum Input Voltage | 100 V |
| Built-in Devices | Voice Control, 12MP Ultra Wide camera |
| Cable Included | Thunderbird Cable (1m) |
| Included Accessories | VESA mount adapter |
| Mounting Capability | Desktop/Wallmount |
| Flat Display Mounting Interface | VESA Mount Adapter (sold separately) |
| External Color | Silver |
| Parent Products | MacBook Pro 13, MacBook Pro 15, iPad Air (5th generation), iPad Pro 12.9-inch (3rd generation), iPad Pro 12.9-inch (4th generation), iPad Pro 12.9-inch (5th generation), iMac 21.5, iMac 27, MacBook Pro 16, Mac Mini, Mac Pro, MacBook Air, iMac 24, iMac Pro, iPad Pro 11, MacBook Pro 14, Mac Studio |
| Maximum Operating Ambient Temperature | 35 °C |
| Minimum Operating Ambient Temperature | 10 °C |
| Maximum Non-Operating Ambient Temperature | 90 °C |
| Minimum Non-Operating Ambient Temperature | 5 °C |
| Max. Altitude Operating | 5000 m |
| Depth (mm) | 31 mm |
| Height (mm) | 362 mm |
| Width (mm) | 623 mm |
| Nominal Weight | 5.5 kg |
| Warranty Products Returnable | Yes |
| Warranty Term (month) | 12 month(s) |
| Warranty Validation Criteria | Serial Number |
| Pack Weight Brutto (kg) | 9.9 kg |
| Pack Weight Netto (kg) | 9.405 kg |
| Pieces in pack | 1 |
| Box Weight Brutto (kg) | 9.9 kg |
| Packs in Box | 1 |
| Package Type | Retail |




































